Pěstujeme brachystelmy
V jižní a střední části Afriky se vyskytuje další zajímavý okruh rostlin, brychystelmy s čeledi Asclepiadaceae (klejichovité). I přesto, že první jedinci byli botanickým světem objeveni téměř před 200 lety, do našich sbírek se trochu v hojnějším počtu (a i to je dost odvážné prohlášení) dostávají až posledních 10 let. Do současnosti je popsáno 208 druhů, včetně synonym. Alespoň tolik jich uvádí internetový portál ipni.org. Jejich rozšíření u nás souvisí s rostoucí oblibou kaudiciformních rostlin. Brachystelmy, alespoň ty, které se objevují v našich sbírkách, mají diskovitý až řepovitý kaudex. Ten nejmenší (B. nanun) může měřit u dospělé rostliny pouhé 2cm, největší pak dosahuje až 25cm v průměru(B. barberae). V období klidu od sebe jednotlivé druhy jen těžko rozeznáme, protože přežívají jen hlízy. Spolehlivě rozlišit je můžeme pouze ve vegetačním období podle nesukulentního stonku a především podle jejich květenství. To je uspořádané v okolíku. Květy mají pětičetné korunní cípy nejrozmanitějších barev.
Když se u nás začaly brachystelmy hojněji objevovat, kolovaly o jejich pěstování doslova mýty. Většina prvních rostlin pocházela takřka výhradně z jediného zdroje, firmy Ernsta Speckse a na tehdejší dobu nebyla zrovna nejlevnější. Z bezpečnostních důvodů se pěstovala ve velmi minerálním substrátu, kde převažovala pemza s příměsí granitu a malým množstvím kokosového vlákna. Složení substrátu se od té doby výrazně nezměnilo. Někdo ještě přidává lignocel, či nejmenší (2-3mm velké) kuličky německého keramzitu. Dnes se ukazuje, že pěstování brachystelm není až tak obtížné, pokud dodržíme několik zásad. V první řadě musíme dodržet růstový cyklus rostlin. Rostliny si sami řeknou, kdy vyžadují zálivku. Pokud se na hlíze začnou objevovat zelené výhony, můžeme začít s opatrnou zálivkou. Když jsou nadzemní stonky v největší síle, zpravidla uprostřed léta, dospělé rostliny kvetou. Upřímně nevím, jestli se někomu u nás podařilo brachystelmy sprášit. Vzhledem k ceně prodávaných rostlin si většina pěstitelů pořídí pouze jednu rostlinu od jednotlivého druhu. Kdo má chuť, může vyzkoušet již klasické opylovače - bér, kocouří fous, štětinu od koštěte atd. Ve vegetačnmí období, které u nás trvá od května do konce září, lze po troškách zalévat takřka denně, za předpokladu, že substrát od předchozí zálivky proschnul. Samozřejmostí je její vynechání v době, kdy se citelně ochladí. Choulostivé jsou pouze drobné semenáčky do dvoucentimetrové velikosti hlízy. Ty jsou opravdu citlivé a k největším ztrátám dochází právě u drobných semenáčů. Protože první rostliny, které se do našich sbírek začaly vozit, byly v této a menší velikosti, navíc pocházely z pěstírenských školek z Afriky, vznikl mýtus, že brachystelmy jsou v kultuře velice citlivé rostliny. Viz. například můj článek „Vhodné druhy typy kaudexů pro naše sbírky“, který před léty vyšel právě v ročence Adenium. Konec vegetačního období nám rostliny opět oznámí sami. Jakmile nadzemní stonky začnou žloutnout a vadnout, přestáváme zalévat. Vegetační klid je u brachystelm opravdu dlouhý, 7 i více měsíců. Jeho zkrácení rozhodně neurychlíte občasnou jarní zálivkou, kdy by už „normální“ kytky měly přeci růst. I malé semenáčky vydrží bez vody celé dlouhé období růstové stagnace. Naopak zálivka v této době může znamenat zkázu vašich rostlin. Někteří pěstitelé pro jistotu během zimy vyjmou kaudexy ze substrátu a ukládají do prázdných nádob. Během naší zimy temperujeme skleníky pouze na nezbytné minimum. V tomto prostředí se kondenzují vodní páry, vzduch je stále vlhčí a vlhkost proniká i do substrátu. Právě v takovém prostředí můžeme zaznamenat citelné ztráty.
Kromě pořízení si hotových rostlin, můžeme brachystelmy vypěstovat i ze semen. Zrovna nedávno jsem objevil na internetu nabídku několika druhů od jedné australské pěstírny. Pozor! Semenáčky jsou citlivé na poškození hlízy. Zkušení pěstitelé doporučují první dva roky od výsevu rostliny nepřesazovat.
Poslední fotografie
Archiv
duben / 2025 |
Statistiky
Online: | 2 |
---|---|
Celkem: | 128314 |
Měsíc: | 1782 |
Den: | 52 |