Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výsevy pachypodií

16. 2. 2013

Méně obvyklý způsob výsevu Pachypodií – vyzkoušeno!

 

Možná, že to sami znáte ze své zkušenosti. Máte pocit, že jste něco, nějakou činnost, či techniku dotáhli téměř k dokonalosti a najednou zjistíte, že všechno můžete dělat i jinak a výsledky jsou ještě lepší. Od mého prvního výsevu Pachypodií uplynulo téměř 15 let (mimochodem totálně jsem ho zvoral) a za tu dobu jsem si vypracoval určitý, i jinými pěstiteli doporučený postup výsevu. Jen rychle přiblížím: semena zapouštím do substrátu špičkou dolů tak, že jejich jedna třetina vyčnívá nad substrátem. O to větší pro mne bylo překvapení, když jsem si objednal několik druhů semen Pachypodií od pana Jiřího Sedláka ze Zábřehu. Zásilka obsahovala i návod výsevu. Zprvu návod rychle přeletím jen tak očima, vždyť to přece už určitě znám. A najednou se zarazím a vracím se v textu.

Pan Sedlák, jako mnohý z nás, provádí výsevy do výsevního aparátu, používá standardní substrát. Semena ovšem nevyčnívají nad substrát, ale jsou položena naležato, nebo dokonce otočena špičkou nahoru a zasypána cca. ½ centimetrovou vrstvičkou přesátého písku.

Tradiční způsob výsevu Pachypodií, kdy se semínko uloží špičkou dolů a část ho vyčnívá, má jednu velkou výhodu. Při optické kontrole ihned zjistíte, pokud se na nějakém planém semínku objeví plíseň a okamžitě ho odstraníte. Při klíčení ovšem dochází k tomu, že slupka je vytlačena nad substrát a v některých případech se přilepí s takovou vervou na děložní lístky, že nejde sejmout. Pokud se slupku snažíme odstranit mechanicky, hrozí narušení klíčence a jeho zánik. Větší úspěch jsem měl, když jsem část slupky i s kouskem děložních lístků odstřihl nůžkami na nehty. Stále ale hrozí zavlečení infekce do výsevu. Při způsobu výsevu Pachypodií, který popisuje pan Sedlák, zůstávají slupky pod zemí a vývoj všech semenáčků je stejnoměrný.

Závěrem jen podotýkám, že uvedenou metodu jsem s úspěchem ověřil na všech letošních výsevech a mohu jen potvrdit výsledky pana Sedláka. Myslím si, budu to testovat až na sklonku roku, že stejným způsobem se může vysévat i Adenium obesum a jeho hybridy.